Sosyal Medya Yönetimi ve Danışmanlığı

Sosyal Medya Yönetimi ve Danışmanlığı


Sosyal Medya, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızlı bir yükselişle hayatımızın merkezine yerleşti. Öyle ki, şu anda dünyada Facebook’u kullanan yaklaşık 1 milyardan fazla kişi var. Aylık aktif kullanıcı sayısı ise 1.45 milyar! Yanlış duymadınız, tam tamına 1 milyar 450 milyon kişi her ay bu platformu kullanıyor ve giriş yapıyor. Her gün giriş yapan kullanıcı sayısı ise 950 milyon. Her ay akıllı cihazlarla (Facebook mobil kullanıcı sayısı) giriş yapan kullanıcı sayısı ise 1.25 milyar, yani tam tamına 1 milyar 250 milyon!

Sosyal Medya Yönetimi ve Sosyal Medya Danışmanlığı konularında yaptıklarımıza değinmeden önce Facebook hakkında önemli bilgileri paylaşmak istedik. Çünkü, Facebook 10 sene öncesinde hayal dahi edemeyeceğimiz istatistiklere ulaşmış durumda. Öyle ki, 2004 yılında faaliyetlerine başlayan ve 2006 – 2007 yıllarında Amerika dışında çok az da olsa kullanılmaya başlanılan bir internet sitesi için bu sayılar akıl almaz boyutlara ulaştı.

 

Türkiye İnternet Kullanıcı Sayısı

2013 yılına dair istatistiklere göre Türkiye’deki insanların %46,2’si internet kullanıcısıydı. 75 milyonluk nüfusa göre düşündüğümüzdeyse Türkiye internet kullanıcı sayısı yaklaşık 35 milyondur diyebiliriz. Bu oran Yunanistan’da %59,9 iken, Suriye’de ise %26,2 olarak kayıtlara geçti.

 

Türkiye’de İnternet Kullanımı

Türkiye internet kullanıcısı sayısı en büyük sıçramasını 2007 yılında yaşadı. 2006 yılında internet kullanıcısı oranı %18,2 iken, 2007 yılında bu oran %28,6 oldu. Yani 2007 senesinde bir önceki yıla göre internet kullanıcı sayısı %57 oranında artmış oldu. Sonraki yıllardaysa bu artış her ne kadar azalmaya başladıysa da, henüz doygunluğa ulaşmadı. 2013 yılında kullanıcı sayısı oranı %46,2 iken, 2012 yılında bu oran %45,1 idi. Bu da gösteriyor ki bir önceki yıla göre artış %2,4 olmuş ve 2007 yılındaki artışa kıyasla bir hayli azalmış.

2015 yılında gelindiğindeyse; 76,7 milyon kişinin yaşadığı ülkemizde internet kullanıcı sayısı 37,7 milyona ulaştı. Bu da demek oluyor ki, Türkiye internet kullanıcı sayısı oranı %49 oldu ve 2015 yılının sonlarındaysa bu oranın %50’ye çıkabileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Sosyal Medya Yönetimi
Sosyal Medya Yönetimi

 

Facebook’a Neden Önem Vermelisiniz?

Aslında bu soruya üst kısımlarda yanıt vermiş durumdayız. Facebook’a önem vermelisiniz çünkü Türkiye’de açık ara en çok kullanılan sosyal medya platformu Facebook’tur. Öyle ki, Türkiye’de 40 milyon aktif sosyal medya hesabı olduğu söylenmektedir. İnternet kullanıcılarından fazla olan bu sayıya sahte hesaplar ve bir kişinin birden fazla hesabının olması durumları da dahildir. Özet olarak, neredeyse tüm internet kullanıcılarının en az bir sosyal medya hesabı vardır diyebiliriz. İşbu sosyal medya hesapları arasında Facebook her zaman olduğu gibi açık ara lider durumdadır.

Bu denli yoğunluğun olduğu bir mecrayı da sosyal medya yönetimi konusunda farklı bir şekilde konumlandırmalı ve gereken önemi de göstermeliyiz.

 

Türkiye ve Sosyal Medya

Facebook’un ardından sırasıyla Twitter, Google+, Instagram, Linkedin ve Pinterest gelmektedir. Google+’ın Instagram’dan daha fazla kullanılmasının en büyük sebebiyse, Google kullanıcılarına birer Google+ hesabı oluşturmaktadır ancak bu hesapların çok büyük kısmı hiç kullanılmamaktadır. Bu nedenle de sosyal medya yönetimi için değil de SEO maksatlı olarak Google+ daha yoğun olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle de aktif kullanıcı olarak düşündüğümüzde 3. sırada Instagram yer almaktadır.

 

Sosyal Medya Yönetiminde Oteller İçin Facebook İdeal

Facebook, sosyal medya yönetimi için en ideal mecra diyebiliriz. Çünkü sosyal medya yönetimi konusunda özellikle de oteller için Twitter çok verimli olmayan bir mecra olarak dikkat çekiyor. Instagram ise sadece oteliniz ve bölgeniz ile alakalı fotoğrafları paylaşabileceğiniz bir platform. Sizi çok iyi tanıtabilecek bu mecranın ise sizin rezervasyonlarınıza pozitif etkisi çok fazla değil. Sosyal medya danışmanlığı hizmeti verdiğimiz oteller için Instagram’ı genellikle marka bilinirliğini artırmak ve hali hazırda sizi bilen ya da o anda otelinizde konaklayan misafirlerinizle daha köklü bir iletişim kurabilmek için kullanmayı tavsiye ediyoruz.

Fakat, Facebook hem marka bilinirliği hem de rezervasyon geri dönüşleri bakımından en etkili sosyal medya platformudur. Edindiğimiz tecrübeler de kesinlikle bu yönde ve sonraki çalışmalarımızı da bu tecrübelere göre planlamaktayız. Hatta aynı emek ve bütçe karşılığında Twitter’dan yaklaşık olarak 1 birim verim alınırken Facebook’tan 10 birimlik bir verim alındığını da gözlemlemekteyiz. Bu nedenle de sosyal medya yönetimi çalışmalarımızda ağırlığı Facebook’a vermekteyiz.

Otel Çözümleri
Otel Çözümleri

Oteller İçin Sosyal Medya Danışmanlığı

Sosyal medya danışmanlığı hizmetimizle birlikte otellerin dijital dünyada daha fazla yer alması için fikirler ve stratejiler üretiyoruz. Facebook reklamları, Facebook kampanyaları, Facebook Uygulaması, Twitter kampanyaları gibi potansiyel müşterilerinize daha kolay ulaşabilmeniz için geliştirdiğimiz stratejileri tüm mecralarda uygulamaya alıyoruz. Sosyal medya danışmanlığı kapsamında otelinizin dijital ihtiyaçlarını yani reklam çalışmalarını, fikir üretimini ve medya planlamasını hazırlıyoruz.

 

Sosyal Medya Yönetimi İle Yükselin

Otelinizdeki rezervasyonları ve doluluk oranlarını artırmak ister misiniz? Eğer cevabınız evet ise, otelinizin daha kazançlı ve verimli bir işletme haline gelmesi için birçok konuda fikirler üretiyoruz. Otel rezervasyon sistemi, SEO ve sosyal medya yönetimi başlıkları ise bunlardan sadece birkaçı. Kreatif fikirlerimiz eşliğinde otelinizin sosyal medya mecralarında yer almasını ve kurumsal sosyal medya yönetimi çalışmalarını yapıyoruz.

Sosyal medya yönetimi hakkında aklınıza takılan tüm sorular ve merak ettikleriniz için lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Sizin otelinizin de marka bilinirliğini artırmak için çalışma yapmaktan keyif duyacağımızı bilmenizi isteriz.

 

Oteller İçin Sosyal Medya Yönetimi

Otelistan, otellerin doluluk oranlarını artırmaya yönelik kreatif çalışmalar yapan bir dijital ajanstır. İşte bu nedenle de hizmet verdiğimiz tüm otellerin, dijital mecraları en verimli şekilde kullanmalarını ve kurumsal bir sosyal medya yönetimi ile potansiyel müşterilerine daha iyi ulaşabilmelerini amaçlamaktayız.

Uzun süredir sahip olduğumuz dijital tecrübeler eşliğinde, otellerin özellikle de sosyal medya platformları arasında Facebook mecrasından çok verimli dönüşler elde ettiğini gözlemliyoruz. Bunun en büyük nedeni ise, eğer siz kullanıcıların karşısına güzel bir teklif ile çıkarsanız, bu kişilerin sizin otelinizde konaklamalarını sağlayabilirsiniz. Burada tatil sezonunda olunması ya da olunmaması ise farklı özelliklere sahip olsa da, en önemli konu sizin potansiyel müşterilerinize satın almak isteyebilecekleri çözümler sunmanızdır. Kalitenizi ve avantajlarınızı gören kullanıcıların akıllarında bir anda tatil yapma duygusu oluşabilir.

 

Sosyal Medya Reklamları

Sosyal medya mecralarında yayınladığımız reklamları gören birçok kullanıcı; paylaşımlarımızı sevgilileriyle, eşleriyle ya da arkadaşlarıyla hiç çekinmeden paylaşabiliyorlar. Bunun en büyük nedeni ise kesinlikle onların ilgisini çekiyor olmamızdır.

Ayrıca, benzersiz SEO altyapısı ve online rezervasyon sistemi ile rakiplerinizin önüne geçebileceğiniz bir internet sitesine sahip olmak ister misiniz? Otelinizi daha fazla kişiye ulaştırarak, gelirlerinizi artırabileceğimiz internet sitesi çözümlerimiz için de lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyiniz.

Eğer, sizin oteliniz için de ne tür kreatif çalışmalar yapabileceğimizi merak ediyorsanız; bizlere www.otelistan.com adresli internet sitemizden ya da 0216 702 1689 numaralı telefondan hemen ulaşabilirsiniz.

Umarız sizin oteliniz için de sosyal medyada ve dijital dünyada kreatif çalışmalar yapma şansımız olur.

Görüşmek dileğiyle,
Otelistan Ekibi


Bu yazı Hizmetlerimiz, Sosyal Medya kategorilerinde; 16:38, 23 Ağustos 2015 zamanında paylaşıldı.Etiketler: Facebook, Türkiye`de İnternet Kullanımı, Türkiye İnternet Kullanıcı Sayısı, Facebook Mobil Kullanıcı Sayısı, Kullanıcı Sayısı, Facebook Hesap Yönetimi, Sosyal Medya Danışmanlığı

Düşüncelerinizi Paylaşmak İster Misiniz?